Pil Hurdası

By | Aralık 23, 2018

Hayatımızda birçok yerde kullandığımız ve elektrik ile çalışmayan çoğu eşyamızı şarj etmemize yarayan pillerin de elbette bir kullanım ömrü vardır. Bu ömrü tamamladıktan sonra bu piller hurdaya çıkmaktadır ve güvenli bir şekilde imhası gerekmektedir. Bu imha işleminin çok çeşitli yolları vardır. Ama bizlerin doğayı korumak ve doğaya zarar vermeden hurdalarımızı imha etmek gibi bir amacı olduğu için de bu işlemi en güvenilir yoldan yapmak gerekir. Bu işlemi hurda merkezleri titizlikle yapmakta ve bizlerin bu endişelerini gidermektedir. Bizler gerektiğinde bu pil hurdalarımızı hurda merkezlerine götürmekte gerektiğinde ise hurdacılar vasıtasıyla bu merkezlere ulaştırabilmekteyiz.

                Diğer hurdalardan farklı olarak pil hurdalarında kimyasal atık oluşturma gibi bir sıkıntı vardır. Diğerlerine nazaran daha tehlikeli olmasının ve de imhasının zorunluluğu buradan kaynaklanmaktadır. Pil hurdalarında bulunan bu kimyasallar doğaya verdiği zararın yanında insan sağlığına da önemli şekilde olumsuz bir etkide bulunmaktadır. Bu sebeple doğaseverler tarafından pil hurdalarının temizlenmesi önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu da bize şunu göstermektedir ki atık pil hurdalarının temizlenmesi konusunda hurda merkezleri yalnız değildir ve bu da pillerin toplanması ve temizlenmesi konusunda yardımlaşmayı doğurmaktadır. Bizler de gerek hurda merkezlerinin ve aracıları olan hurdacılarının gerekse bu konuda hassasiyeti bulunan kişilerin sayesinde bu hurda pillerden sağlıklı bir şekilde kurtulmuş olmaktayız. Ayrıca bizler de bu hurda pillerin doğaya ve çevreye zarar vermeden imha edilmesinde katkıları büyük olan çevre gönüllülerinden biri olabilir ve katkımızı bu faydalı işe ekleyebiliriz.

                Çevremizde de görebileceğimiz ve pil hurdalarımızı içine atarak geri dönüşümüne veya imhasına katkıda bulunabileceğimiz atık pil kutuları bulunmaktadır. Bu kutular sayesinde hiçbir aracıya gerek duymadan veya ulaşmaya çalışmadan pil hurdalarımızı gerekli yerlere teslim etmiş oluyoruz. Bu bilince sahip herkesin yapabileceği bir şey olmasının yanında gerek doğaya gerekse insan yaşantısına verebileceği zararları bu şekilde engelleyebiliriz. Kendimizi ve değer verdiklerimizi bu şekilde korumak için pil hurdalarımızı hurda merkezlerine götürebilir, hurdacılara teslim edebilir veya da atık pil kutularına atabiliriz. Bu sayede sağlımızı koruyabiliriz.

                Sahip olduğumuz şeyleri korumak açısından yaptığımız ve diğer pil tüketicilerini de aşıladığımız bir düşünce olan pil hurdalarından güvenli bir şekilde kurtulma konusunu asla ihmal etmemeliyiz. Diğer hurdalardan kimyasallık bakımından çok daha zararlı olan ve de güvenli bir şekilde imhası şart olan bu pil hurdalarını asla bekletmemeliyiz. Ayrıca bu hurdaların bekletildikçe zararlarının kat ve kat arttığını da unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir