Gebze Pirinç Hurdası

By | Aralık 24, 2018

Ekonomik gelişmeler bir ülkenin aynı zamanda kalkınma seviyesini de belirlemektedir. Bu gelişimin sağlanması için doğal kaynakların daha az kullanılmasına özen göstermek ve çevre kirliliğinin olmasını engellemek için geri dönüşümden faydalanmak gerekmektedir. Hurdacılık sektörü de tam anlamı ile bu amaçla gelişen ve giderek önem kazanan bir sektördür. Söz konusu sektörün bu derece önem kazanmasının nedeni geri dönüşüm sayesinde ülkelerin kalkınma politikalarının daha sağlıklı bir şekle dönüşmesidir.

Demir ve bakır hurdalar en çok kullanılan hurdalar arasında bulunmaktadır. Demir hurdalar yeryüzünde yoğun olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda tabiatta yok olmasının zor olması da demir hurdaların revaçta olmasını sağlamaktadır. Bunun yanında bakır hurdaların da kısa zamanda şekil alması, yani kolaylıkla herhangi bir şekilden başka bir şekle dönüşebilmesinin mümkün olması hurdacılık sektöründe bakırın önemini de arttırmıştır. Bakır özellikle kuyumculuk sektöründe revaçta olan bir maddedir. Bunun yanında demirin de hem sanayide, hem otomotiv hem de tekstil sektöründe popüler olduğu söylenebilir.

Pirinç hurdasının daha fazla sanat alanında ön plana çıktığı söylenebilir. Pirinç hurdası aynı zamanda sarı hurdası olarak da nitelendirilmektedir. Pirinç hurdasının bronz hurda olarak değerlendirildiği bilinmektedir. Çinko, tunç ve bakırın karışımından oluşan söz konusu hurda sarı hurdanın ve bir diğer adı ile pirinç hurdanın oluşmasını sağlamaktadır. Kurşun, demir ve alüminyum pirinçte bulunan diğer maddelerdir. Söz konusu maddelere göre pirincin kırılganlığından bahsedilebilir. Rengi altına benzeyen pirinç bu nedenle de sanat eserlerinde kullanılmaktadır. Tüm bunların yanında armatürler söz konusu olduğunda da pirincin kullanımının arttığı bilinmektedir. Çaydanlıkların, tepsilerin, makine parçalarının ve vidaların yapımında sarı hurda ya da pirinç hurdasının kullanıldığını söylemek mümkündür. 

Sarı hurda ya da pirinç hurdası hurdacıların her birinin severek kullandıkları hurdalardandır. Hem tel şeklinde olan hurdalar hem de halka şeklinde olanlar bulunmaktadır. Her bir hurdanın farklı şekillerde kullanıldığı bilinmektedir. Pek çok farklı sektör için söz konusu hurdaların kullanıldığı söylenebilir. Hurdacılık alanında çalışan pek çok firma farklı kanallardan nitelikleri farklı olan pek çok hurdayı toplamış ve farklı pek çok sektör için kaynak temini sağlamıştır.

Gerek pirinç hurdası olsun gerek sarı hurda olsun hurdaların her bir türünün geri dönüşüm aracılığı ile yeniden elde edilmesi çevre kirliliğini önlemektedir. Dolayısıyla tam da bu nedenle çevrenin kazanmasını sağlamak için söz konusu hurdaları hurdacılar ya da farklı firmalar aracılığı ile değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir