Gebze Palet Hurdası

By | Aralık 22, 2018

Dünyanın her geçen güç artan nüfusu ve değişen tüketim şekliyle doğal kaynakların sayısı da gittikçe azalmaktadır. Bunun ilerlemesi durumunda dünyada yaşayan tüm canlıların büyük bir sıkıntıya gireceği bu tüketim alışkanlığını olabildiğince değiştirerek azaltmak gerekmektedir. Bunu yapmanın en etkili yollarından biri olan geri dönüşüm doğadaki kaynakların en uzun süreli şekilde her seferinde yenilenmiş bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Değerlendirilebilir nitelikli atıkların tekrar kullanılmasını sağlayan bu sistem ile doğal kaynaklar daha verimli bir şekilde kullanılır hale gelecektir. Bakır, demir, çinko, nikel, kurşun, krom, bronz ve alüminyum gibi çeşitli madenlerin hurda malzemelerinin geri dönüşümü yapılırken ahşap paletler ve mobilyalar gibi pek çok ağaç hammaddeli malzemenin de geri dönüşüme girip yenilenmesi mümkündür. Atık suların bile geri dönüşümden geçebildiği günümüz teknolojisinde uzun vadede tasarruf sağlamak ve gelecek nesillere ekonomik yatırımlar yapmak demek bu yenileme işlemi sayesinde daha da temiz bir çevreye sahip olma şansını elde edebiliyoruz.

                Geri dönüşüm teknolojisinde ahşap geri dönüşümlerinin büyük bir yeri vardır. Eski mobilyalar gibi palet hurdasının da etkili bir şekilde geri dönüşümünün yapıldığı ahşap hurdası fabrikaları sayesinde pek çok ağacın yeni bir palet üretimi için ağaç kesiminin önüne geçilmektedir. Özellikle taşıma ve depolama alanında kullanımı yaygın olan paletler metal ya da plastikten yapıldığı gibi ahşaptan da yapılabilmektedir. Bunun sebebi olarak daha sağlıklı bir taşımanın ve dış korumanın sağladığı gerekçesi sunulmakta ve her bir palet yapımında en az bir ağacın katledildiği bilinmektedir. Her bir ahşap palet yapımının yüzlerce ağacın kesilmesine neden olacağı bilindiğinden özellikle gelişmiş ülkeler pek çok taşımacılık sonrasında geriye kalan palet hurdasını hurda fabrikalarına göndererek onların tamir ve bakımını yaptırıp geri almakta ve böylelikle doğa kaynaklarının en az seviyede tüketimini sağlamaktadır.

                Her gelişmişlik seviyesinden ülkede bulunan özellikle taşımacılık ve depolama firmalarının yapması gereken bu geri dönüşüm işlemi o ülkelerin uzun vadede doğal kaynaklarına sahip olmasını sağlamaktadır. Büyük bir tasarruf anlamına gelen ve gelecek nesiller için de ekonomik bir yatırım olan geri dönüşüm işlemi palet hurdasından pek çok maden hurdasına kadar uygulandığında büyük oranda bir süreklilik sağlanması mümkün olacaktır.

                Daha da temiz bir çevre ve enerji sunan geri dönüşüm işlemi etkili kullanıldığı takdirde çıkabilecek ciddi ekonomik problemlerin önüne geçilmesinde büyük yararlar sağlayacaktır. Doğal kaynakların gelecek kuşaklara aktarılmasında en etkili yol olan geri dönüşüm ile palet hurdası gibi birçok hurdanın maksimum uzunlukta süre boyunca kullanımı kaçınılmaz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir