Gebze Nikel Hurdası

By | Aralık 22, 2018

Doğanın bize sunduğu pek çok güzellik bulunmaktadır. Bu güzellikleri devamlı olarak kullanıp doğada sürekliliği sağlamak adına yapılan geri dönüşüm işlemleri de dünyada daha uzun süreli bir yaşam sunulması için atılmış büyük adımlardan biridir. Maddelerin kendi cinslerine göre plastik, cam, kağıt, tahta ve metal gibi maddelere ayrılıp hepsinin kendine özgü bir şekilde tekrar işlenmesi olayına geri dönüşüm denilmektedir. Geri dönüşüm sayesinde başta nikel hurdası olmak üzere kullanılmış olan pek çok malzeme tekrar tekrar kullanılmaya hazır hale getirilmiş olmaktadır. Böylelikle doğada özellikle azalmaya yüz tutmuş kimi kaynakların da ömrü olabildiğince uzatılmaya çalışılmaktadır.

                Doğal kaynaklardan olan madenler de en büyük varlıklarımız olan ağaçlar gibi tutumlu bir şekilde tüketilip geri dönüşüm işlemlerinden de faydalanılmadığı takdirde yok olmaya mahkum olacaktır. Bunun farkında olan pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler birçok faydası bulunan geri dönüşümü kendi maden kaynaklarına da uygulayarak bu tehlikenin önüne geçmeye çalışmaktadır. Meydana gelebilecek enerji krizlerinin en büyük nedenlerinden biri olan dikkatsiz ve savurgan maden ve diğer tüm doğal kaynak tüketimi atık israfının önlemenin ve daha ekonomiye yatırım yapmanın en etkili yolu olan geri dönüşümü tercih etmektedir.

Nikel Hurdası İle Ne Yapılır

                Demir, alüminyum, bakır, çelik, çinko, kurşun, krom ve pirinç gibi değerli maden kaynakları arasında en çok kullanım alanına sahip olanlardan biri olarak nikel de hurda nikel durumuna geldiğinde geri dönüşüme tabi tutulduğu takdirde en uzun süreli ömre sahip olabilecek maddeler arasındadır. Gümüş- beyaz bir metal olan nikel oldukça sert yapısı sayesinde ne kadar ısıtılsa da kırılmadan uzayabilme özelliğine sahip nadir madenlerdendir. Doğada tek başına bulunmayan nikel diğer madenlerle karışık halde karşımıza çıkmaktadır. Kolay kolay oksitlenmeyen yapısıyla bu metal çoğunlukla bozuk para üretiminde, kimyasal malzemelerin yapımında, dayanıklı ev aletleri ve otomobil ve uçak sektöründeki parçaların üretiminde kullanılır.

Nikel Geri Dönüşüm

                Bu derece kullanışlı bir yapıya sahip olan ve pek çok alanın temel malzemelerinden olan nikel, Nikel Hurdası fiyatı olarak geri dönüşüm işlemine tabi tutulduğunda tekrar tekrar kullanıma hazır hale gelebilmektedir. Böylelikle hem daha uzun bir ömre sahip olabilecek hem de nikel doğal kaynağının korunmasını sağlayacak bu geri dönüşüm işlemi sayesinde çevre kirliliği de en aza inmiş olacak.

                Geleceğe ve ekonomiye yatırım olup atık miktarının en az seviyeye düşürülmesini ve böylelikle daha temiz bir doğaya sahip olunmasında en büyük ve en etkili yöntem olan geri dönüşüm ile pek çok metal hurdası gibi Nikel Hurdası da uzun yıllar boyunca insanlığa hizmet edebilir duruma gelebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir