Gebze Kurşun Hurdası

By | Aralık 19, 2018

Kurşun maddesinin en önemli ticari kullanımı pillerdir. Bunun dışında ise inşaat sektörü gelmektedir. Ses yalımında kullanıldığı da bilinmektedir. Kurşun ayrıca nükleer reaktörlerin X ışınları ve radyasyona karşı koruyucu kalkan olarak da kullanılmaktadır. Bu açıdan kurşun maddesinin kullanım yaygınlığından söz edilebilir.

Peki bu pek çok alanda değerlendirilen bu madde sonrasında, yani hurdaya döndüğünde ne yapılmaktadır. İşte bu noktada geri dönüşüm söz konusu olmaktadır. Hurdacı bu metal artık kullanılmadığında bunun geri dönüşümünün gerçekleştirilmesi için çalışmaktadır. Bu anlamda kurşun hurdaları doğaya bırakılmamalı, yeniden kullanılabilir niteliğe kavuşturulması için hurdacı sektörüne teslim edilmelidir. Bu sayede hem hurdalar değerlendirilmiş olur, hem de artık sizin işinize yaramayacak bu metallerden bir kazanç elde etmiş olursunuz.

Hurda hiçbir zaman çöp olarak görülmemelidir. Aksine büyük bir zenginlik olarak değerlendirilmelidir. Kurşun hurdası da ülkemizde son derece fazladır. Bu anlamda bu hurda yığınlarının mutlaka hurdacı aracılığı ile geri dönüşüme teslim edilmesi gerekmektedir.

Ülkemizdeki en büyük sıkıntı geri dönüşüme yeteri kadar değer verilmemesidir. Ancak gelişmiş ülkeler için çöp neredeyse altın değerinde görülmektedir ve değerlendirilmektedir. Bu açıdan ülke insanımızın bilinçlendirilmesi, her maddenin mutlaka geri dönüştürülebileceğini kavramaları gerekmektedir.

Bu alanda hizmet veren çok sayıda hurdacı bulunmaktadır. Bu açıdan firma yetkilileri ile irtibata geçip, hurdalarınızın değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu işle uğraşanlar hurdalarınızın öncelikle değerini ölçer ve size ederi neyse ödemesini yapar. Ardından hurdalarınız teslim alırlar. Bu işlem sadece kurşun hurdasında değil, her türlü hurdada bu şekilde işlemektedir. Bu sayede hem siz kazanırsınız, hem de ülke…

Siz kurşun hurdasını ilgililere teslim ettikten sonra, geri dönüşüm fabrikalarında hurda yığınları yüksek sıcaklıklarda eritilir, ayrıştırılır ve yenilenmiş bir şekilde yeniden kullanıma hazır hale getirilir.

Elbette tüm metaller geri dönüşüm imkanına sahiptir. Ancak kurşun hurdası niteliği itibarıyla geri dönüşüme çok daha fazla elverişlidir. Bu durumda kurşun hurdalarının değersiz bir çöp gibi doğaya terk edilmesi ülke ekonomisine verilebilecek en büyük zarardır. Bu açıdan hurdaların değerlendirilmesi hayati önem taşımaktadır.

Hurda sektöründe kaybeden hiç yoktur. Hem hurda sahibi, hem hurdayı satın alan, hem Türkiye, hem de tüm dünya kazanmaktadır. Çünkü geri dönüştürülen her madde dünya ekolojik düzenine bir katkı anlamına gelmektedir. Bu açıdan geri dönüştürülecek her ne varsa mutlaka değerlendirilmelidir. Böylece sadece bugünün Türkiye’si ve dünyası değil, geleceğin yani çocuklarımızın dünyası da güvence altına alınmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir