Gebze Kızıl Hurdası

By | Aralık 18, 2018

Özellikle gelişmekte olan ülkelerin değerlendirmesi gereken en önemli şey var olan metallerin geri dönüşümünün sağlanmasıdır. Kullanılan pek çok metalin geri dönüşümünün sağlanması için yapılması gereken şey hurdaların değerlendirilmesi olacaktır. Hurdacılık sektörünün gelişmesi de bu bakış açısı ile değerlendirildiğinde önemlidir.

Genellikle demir hurdası ve bakır hurdası son derece popüler olan hurdalardır. Demir metali yeryüzünde yoğun olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda tabii ortamda yok olmasının zor olması da demirin farklı bir boyutudur. Kolay yok olmadığı için pek çok firma demir hurdasını elde etmekte ve geri dönüşümüne katkıda bulunmaktadır. Yeniden doğal kaynaklardan demir elde edilmesindense var olan metallerin yeniden dönüştürülmesi daha mantıklı olacaktır. Hurdacılar da tam olarak bu amaca hizmet etmektedir.

Bakır da kolay bir şekilde dönüştürülen bir madendir. Dolayısıyla bu nedenle kuyumculuk sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır. Bakır tellerin oluşturulması son derece kolaydır. Tüm bunların yanında sarı hurdası da denen pirinç hurdası da özellikle sanat sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır. Bakır, tunç ve alüminyum karışımı olan pirinç hurdası hurdacıların pek çoğunun ilgi gösterdiği hurdalar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Kızıl hurdası aynı zamanda bronz hurda olarak adlandırılmaktadır. Söz konusu hurda da diğer hurdalar gibi kızıl renkli madenlerden elde edilen hurdalardır. Tunç gibi, fosforlu ve bronz olan maddelerin kızıl hurda olarak değerlendirilmesi söz konusudur. Bu tür hurdalar da halka şeklinde, tel ya da çivi şeklinde ya da farklı eşyaların şeklinde olabilmektedir. Tüm bu hurdaların her birinin farklı sektörlerde kullanımı söz konusudur. Bu alanlar otomotiv, tekstil, sanayi, endüstri gibi pek çok farklı çeşittedir. Dolayısıyla tüm bu sektörlerin her biri farklı niteliktedir. Çevre kirliliğine meydan vermeden herhangi bir ürünün geri dönüşümünün sağlanması hem ekonomik tasarrufu sağlayacak hem de hurdacılara bir gelir kapısı sağlayacaktır.

Günümüzde pek çok firma için ekonomik koşulların farklı şekilde oluştuğu söylenebilir. Dolayısıyla eğer gerçekten ekonominizin gelişmesini istiyorsanız ve aynı zamanda çevre kirliliği ile mücadele etmek istiyorsanız geri dönüşüm konusunda hassas davranmanız gerekmektedir. Hurda sektörü de söz konusu anlamda fayda sağlayan sektörlerdendir. Hem otomotiv, hem sanayi, hem endüstri hem de tekstil alanlarında fayda sağlamak isteyen pek çok kurumun geri dönüşüm ve hurda sektöründen faydalanması gerekmektedir. Bu şekilde tüm sektörlerde fayda sağlamak söz konusu olacak ve çevre de böylelikle korunmuş olacak, üretim kaliteli hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir