Gebze Karton Hurdası

By | Aralık 15, 2018

Günledik hayatımız da en çok ihtiyaç duyduğumuz ve fazlasıyla kullandığımız kartonları birçok alan da kullanmaktayız. Peki, bu kullandığımız kartonları ne yapıyoruz? Ne yapmalıyız? Genel olarak her insanın yaptığı işi bittiden sonra çöpe atmaktır. Fakat bilinmesi gereken her karton için bir ağaç kesilmektedir. Bu kartonların çöpe atılması hem israf olmasın yanı sıra doğaya da büyük zarar vermektedir. Doğa verdiğimiz zararı daha aza indirmek için kullanılan karton, gazete kağıt ve benzeri gibi ağaç hamuru içeren malzemeleri geri dönüşüme kazandırmalıyız. Ülke genelin de başlatılan geri dönüştürme projesi için de önemli bir yer tutan kartonlarımızı da bu proje kapsamın da geri dönüştürebiliriz. Bu israfı önlemek için proje kapsamı dışında kağıt ve kartonları toplayan hurdacılara da  geri dönüştürmek istediğimiz kartonlarımızı verebiliriz. Hurdacılar da proje dışın da kalsalar da geçimlerini bu işle sağlamakla birlikte doğayı ve ağaçlarımızı korumayı amaç edinmişlerdir.

Geri kazandırma projesi çerçevesinde yapılan işlemler oldukça zahmetlidir ve birçok evreden oluşmaktadır. Evrelere sırasıyla göz atmak gerekirse ilk olarak geri dönüşüm merkezine geri dönüştürülecek malzemelerin getirilmesi ile başlamaktadır. Daha sonra dönüştürülecek malzemeler kategorilerine göre ayrılır. Örneğin cam, karton, kâğıt gibi. Ardından kartonlar bir alan da toplanır. Toplanan bu alandan özel maddelerin oluşturduğu su havuzları içerisine bırakılır. Bu havuz da kartonlar en ince yapı taşları olan liflerine ayrılır. Üzerlerin de bulunan boya, yazı, mürekkeplerin çıkartılması için sodyum hidrat bulunan havuzların içerine bırakılarak belirli süre ora da bekletilir. Bekleme işleminin sonucun da karton lifleri boya ve mürekkeplerinden ayrılmış bir şekil de kâğıt çamuru haline dönüştürülmek üzere işlemin yapılacağı firmalara büyük bir özenle gönderilir. Geri kazanım projesi ilk olarak olmasa da hurdacı olarak adlandırdığımız iş alanlarında büyük rağbet görür. Ayrıca bu karton artıklarını maddi gelire dönüştürmek isteyenler için ülke genelinde karton fabrikaları gayet uygun fiyatlar sunmaktadır. Fabrikadan fabrikaya değişim göstermekle birlikte genel olarak kilogram ücreti elli ila atmış kuruş arasın da değişim göstermektedir.

Kullandığınız kartonların geri dönüşüm projesi çerçevesi altın da geri dönüştürüldüğünü anlamak mümkün değildir. Kullandığınız kartonların kâğıtların geri dönüştürülmüş olmasının sağlığınız açısından hiçbir zararı olmadığı gibi çevreye ve doğaya çok fazla faydası bulunmaktadır. Bir karton yapımın da kullanılan bir ağaç her geçen gün nefes almamızın zorlaşmasını sağlamaktadır. Geri dönüşüm projesi ise oluşan bu israfa artık bir dur demek istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir