Gebze Kalay Hurdası

By | Aralık 17, 2018

Kalay simgesi Sn olan kimyasal bir elementtir. Griye çalan gümüş renkli bu metal kolayca havada okside olmadığından korozyonu önlemek için daha başka  metaller üzerinde kullanılmaktadır. Milattan önce yaklaşık 3 bin yıldan beri kullanılan alaşım bakır ve kalay alaşımıdır ve bronz olarak ifade edilir. Milattan önce 600 yılından beri ise saf kalay üretimi yapılmaktadır. Bu açıdan kalayın çok uzun bir tarihi geçmişi olduğu söylenebilir. Günümüz dünyasında kalay lehim olarak kullanılmaktadır. Ayrıca teneke yapımında çeliğin korozyona uğramaması için yardımcı madde olarak değerlendirilmektedir. Tüm bunların dışında otomotiv, uçak ve gemi sektöründe kullanılmaktadır. Bu kadar geniş kullanım alanına sahip olan kalay kullanım olayı bittikten sonra hurdaya çıkmaktadır.

Geri dönüşümde kalayın büyük önemli vardır. Bu açıdan kalay hurdaları geri dönüşüm imkanından yararlandırılmalıdır. Kalay hurda yığınlarının hurdacı aracılığıyla yeniden insanlığa kazandırılması önemlidir.

Sizin yapmanız gereken kalay hurdalarınız biriktikten sonra hurdacı ile irtibata geçmektir. Sektör çalışanları yerinde tespit ettikleri hurda yığınlarını sizden satın alarak, yeniden değerlendirmek üzere ilgili  fabrikaya götürür Bu hurda yığınları öncelikle pres makinesinden geçirilir ve yüksek ısıda eriyik haline getirilir. Sonrasında yeniden kullanım imkanı elde edilmiş olur.

Diğer hurda yığınlarında olduğu gibi kalayın da geri dönüşümde büyük yeri vardır. Bu açıdan mutlaka hurdacıya teslim edilmelidir.

Geri dönüşüm, potansiyel olarak yararlı maddelerin israfının önlenmesi ve ham madde tüketimini en aza indirmek için önemlidir. Kalayın binlerce yıllık geçmişi vardır belki ama uzun yıllar sonra tükeneceği kesindir. Dünyayı gelecek nesillere çok daha iyi şekilde bırakmak için dikkatli ve bilinçli hareket etmek şarttır. Bu açıdan madenleri israf etmeden değerlendirmek gerekmektedir. Bu sayede sadece ham madde kullanımı azalmaz. Aynı zamanda doğaya da büyük katkı sağlanmış olur. Çünkü bu sayede enerji kullanımı azalır, dolayısıyla da hava ve su kirliliğinin önüne geçilmiş olur. Geri dönüşüm modern çağların vazgeçilmez bir olgusu olarak ön plana çıkmaktadır.

Gelişmiş ülkeler her türlü atığın geri dönüştürülmesi bakımından çok ilerilere gitmişlerdir. Ülkemiz bu konuda gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmasının yanında bu konuda önemli adımlar atmaktadır. Ülkemizde sayısı hızla artan geri dönüşüm fabrikaları kurulmaktadır. Bu anlamda önemli bir sanayi kolu ortaya çıkmıştır. Atık sahibi olarak siz de atıklarınızı değerlendirebileceğiniz belli başlı yerlere sahip durumdasınız. Elinizdeki kalay hurda yığınlarını hurdacı ile iletişime geçerek elden çıkartabilir, ülke geleceğine bir katkı sunabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir