Gebze Kağıt Hurdası

By | Aralık 16, 2018

Günlük hayatta bol miktarda kullandığımız gazete, dergi, kitap gibi ağaç hamurundan üretilen kağıtlar etrafımızda bol miktarda bulunmaktadır. Günlük gazeteler veya haftalık dergiler işleri bittikten sonra bir kenara atılarak eskimeye bırakılır. Bu sayılara ülke genelinde hesaplanınca günlük olarak oldukça yüksek bir oran çıkmaktadır. Bunun sonucu olarak günlük olarak her gün binlerce ağacın israfı demektir. Tüm bu israflar ve çevreye verilen zararları engellemek için ülke genelin de geri kazandırma projesi altında geri dönüşüm yapılmaktadır. Bunun amacı hepimizin yaptığı gibi günlük gazetelerimizin çöpe atılmasını engelleyerek ağaç kesimine bir dur demektir. Bu doğrultuda devletin başlattığı geri kazandırma projesi ile her ay binlerce kilo kullanılmış kâğıt geri dönüştürülerek tekrar kullanılmaktadır. Devletin dışın da hurdacı olarak bilinen kişiler de bu işe destek vererek geçimlerini sağlamaktadırlar.

Hurdacıların yaptığı iş kısacası ağaçların ömürlerini uzatmak ve dünyanın ciğerlerini korumaktır. Kâğıt hurdaları geri dönüşüme en fazla iki veya üç kez katılabilir. Bunun sebebi zamanla kâğıtların yıpranmasıdır. Bunun doğuracağı sonuçlardan birisi ve en önemlisi, yeni kâğıtların kalitesiz ve kısa ömürlü olmasına sebep olmaktadır. Çünkü kâğıt lifleri zamanla kopmaya ve incelmeye başlar. Eğer fazla sayı da geri dönüşüme girmeleri gerekiyor ise yardımcı olacak yapıştırıcı maddelerden yardım alınmalıdır. Hurdacılar da kâğıtların geri dönüşümlerin de önemli bir yer alırken gayet hassas ve titiz bir çalışma ortamı hazırlamışlardır. Geri dönüştürülebilecek ve dönüştüremeyecek kâğıt hurdalarını ayrıştırma da önemli bir rol oynamaktadırlar.

Ülkemiz de geri kazanım projesi kapsamında son bir yılın içerisinde %34,5 oranın da geri dönüştürebilir kâğıt tekrardan kullanımı kazandırılmıştır. Ülkemiz de geri kazanımda kullanılmak üzere geri dönüşüme katılacak kâğıtların fiyatları ise gayet makbuldür. Dolar üzerinden uygulanan fiyatların Türk parasına miktarı 50 ile 60 kuruş arasın da kilo başına göre değişmektedir.

Kâğıt geri dönüşüm süreci oldukça zahmetli evrelerden oluşmaktadır. Öncelikle kâğıt çamuru hazırlamak için kâğıtlar özel suya yatırılarak liflerine ayrılması sağlanır. Lif dışında bulunana yabancı maddelerin ayrılması için özel serumlar kullanılır bu işlemden sonra kâğıtların üzerinde ki mürekkeplerin ayrılması için birkaç adet kimyasal madde kullanılır. Bu kimyasal maddelerden bir tanesi sodyum hidroksittir. Bu evreden sonra liflerine ayrılan kâğıtlar tekrardan kâğıt olmak üzere kâğıt oluşum sürecine gönderilir. Bu şekilde geri dönüşüme kazandırılan kâğıt liflerinin %56 civarın da bir kulanım alanı vardır.  Kâğıt hiçte basite atılabilecek bir konu değildir. Bir ülkenin kültürel ve sanayi alanında ki gelişmelerine kâğıt kullanım oranına bakarak anlamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir