Gebze Kablo Hurdası

By | Aralık 14, 2018

Geri dönüşüm her alanda insanlığın yararına işlemektedir. Çünkü çok geniş bir yelpazede atık ürünleri geri dönüştürülerek yeniden kullanıma kazandırılmaktadır. Bu atık ürünlerinden birisi de kablolardır. Bu açıdan Gebze kablo hurdası geri dönüşüm sektöründe önemli bir yeri olduğu söylenebilir.

Kablo dışı iletken tel ve dışı iletken olmayan plastik maddeden yapılmaktadır. Bu bakımdan geri dönüşüm olayı hem içindeki iletken tel ve dışındaki plastik malzeme olarak iki şekilde değerlendirilmektedir.

İçindeki iletken tel çoğunlukla bakırdır. Bakır 10 bin yıldır tüm medeniyetler tarafından kullanılmış ve insanlığın gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır. Bakırın geri dönüşümü yeni değildir. Eski çağlarda da şimdiki gibi uzmanlaşmış şekilde olmasa da geri dönüştürülmüştür.

Diğer metaller gibi, bakırın geri dönüşümünün önemli çevresel yararları vardır. Bu yararlar derivasyon, işlenmesi için düşük enerji gereksinimleri ve doğal kaynakların koruma içerir. Örneğin, geri dönüştürülmüş bakır, enerji gereksinimleri bakımından bakır cevherinin işlenmesinden çok daha az enerji tüketimine neden olmaktadır. Dünya üzerinde bilinen rezervlerinin sadece yüzde 12’si  tüketilmiş olmasına rağmen bu metalin korunması gelecek nesiller için son derece önemlidir. Amerika Birleşik Devleri’nde bakır üretiminin yarısı geri dönüşümle gerçekleştirilmektedir. Bakır elektrik kablosu, eski radyatörler ve tesisat borusu gibi kullanım alanları sonrası hurdaya çıkmaktadır. Özellikle kablo olarak kullanımı bakımından bakır inşaat sektöründe büyük önem kazanmıştır. Eski binaların yıkımı sonrasında çıkan kablo hurdaları bu açıdan geri dönüştürülebilmektedir. Her ne sebeple olursa olsun ortaya çıkan kablo hurda yığınlarından kurtulmak için en iyi çözüm hurdacı ile irtibata geçmektir.

Gebze Kablo hurdası bakır dışında geri dönüştürülmesi gerekli olan diğer madde plastiktir. Plastik tekrar kullanım bakımından vazgeçilemeyecek derecede bir atıktır. Dünyadaki petrolün yaklaşık yüzde 4’ü plastik üretmek için kullanılmaktadır. Bu miktar çok büyük olmamasına rağmen geri dönüşüm dünya için önemli bir tasarruf imkanı sağlayacaktır. Ayrıca plastik doğada yüzyıllar geçse dahi yok olmama özelliğine sahiptir. Bu nedenle doğanın korunması bakımından geri dönüştürülmesi şarttır.

Tüm bu sebeplerden dolayı kablo hurdası yığınlarınızı hurdacı ile irtibata geçerek yeniden değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem siz elinizdeki hurdalardan kurtulursunuz, hem de gerek doğaya katkı sağlarsınız, gerekse ülke ekonomisine.

Kablo hurdası çok yönlü bir geri dönüşüm fırsatı sunmaktadır. İçindeki iletken teli ve plastik yapısı ayrı ayrı değerlendirilip işlenebilmekte ve kullanılır hale getirilmektedir. Bu açıdan hurdacı diğer atıklarda olduğu gibi kablo hurdalarında da önemli bir işleve sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir