Gebze Jeneratör Hurdası

By | Aralık 13, 2018

Jeneratörler enerji türleri arasında dönüştürücü olarak görev yapan devre elemanlarıdır. Türkçesi dönüştürücü olarak çevrilmektedir. Cihazlarda ve sistemlerde herhangi bir enerji türünün elektrik enerjisine dönüşümü için kullanılırlar. Bu cihaz ve sistem gruplarının içinde mekanik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürüldüğü makinalar, Kimyasal enerjinin elektrik enerjisine çevrildiği makinalar ve termoelektrik jeneratörler bulunmaktadır. Örneğin;  termoelektrik jeneratörler ısıya duyarlı olarak üretilmişlerdir ve ısı enerjisinin elektrik enerjisine dönüşümünde rol oynarlar. Sayamadığımız pek çok jeneratör çeşidi vardır. Bu jeneratörler pek çok tesiste, alışveriş merkezlerinde, evlerimizde, iş yerlerinde kullanılmaktadır. Elektrik bağlantılarının zarar gördüğü ya da kullanılamadığı durumlarda jeneratörler devreye girerek depo edilmiş enerjiyi üzerindeki dinamolar sayesinde gerektiğinde ısı gerektiğinde ise ışık enerjisine dönüştürmektedir.

Jeneratörlerin sıklıkla tercih edildiği sektörlerde kullanımın sonucu olarak jeneratörlerin ömrü bitmekte ya da eski verimiyle çalışamamasından dolayı kullanılmamaktadır. Bu durumda jeneratörler hurdacılara satılmaktadır. Bu işlemle Gebze jeneratör hurdası istenilen şekilde geri dönüşüm yapılarak tekrardan sektörlere kazandırılır. Toplumumuza geri dönüşüm olarak kazandırılan bu hurdalar elektrik enerjisi üretiminde daha ileri seviyelere ulaşabilmek adına atılan önemli adımlardandır. Jeneratörlerin kullanım alanları oldukça geniştir. Elektrik santrallerinde, uçaklarda, hastanelerde, yurtlarda ve elektriğin sıklıkla kesildiği önem arz eden birçok mekânda kullanılmaktadır. Bu saydığımız mekânlarda farklı türlerde jeneratörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin;  Yüksek frekans jeneratörleri uçaklarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Jeneratör hurdası toplumumuza kazandırılan süre zarfı içerisinde birçok değişime uğrayıp gerek görülen ihtiyaç duyulan sektörlere ulaşana kadar birçok işleme maruz kalmaktadır. Bu işlemler çok zor aşamalar değildir. Jeneratörleri az kullanılmış ya da kullanılmaz halindeyken alıp tekrardan işleyen hurdacılar işlem gördükten sonra işçilik payını da ekleyerek piyasada satışa sunmaktadır. Geri dönüşüm sayesinde 2. El jeneratör hurdası piyasaya kazandırılmış olur ve bu sayede hem ülke ekonomisine hem de esnaf ekonomisine katkıda bulunulmuş olur. Hurdalar çok çeşitli olduğundan piyasadaki büyük ekonomi hacmi önem arz etmektedir. Jeneratörlerin çalışma prensibi enerji döngüsüne dayanır. Yani bir jeneratörün verimli çalışabilmesi için verimli enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Jeneratör hurdası dönüşümü sayesinde düşük maliyette jeneratörler tekrardan sektörlere kazandırılır. Sıfır bir jeneratör için bütçe ayırmak yerine bu hurdaların geri dönüşmüş hallerini tercih eden pek çok firma ve işyeri bulunmaktadır. Evlerinde de özellikle elektrik bağlantılarının sıkıntılı olduğu yerlerde jeneratör tercih eden pek çok mülk sahibi vardır. İşte bu aşamada geri dönüşümle kazandırılmış bu hurdaları gerekti firmalardan tedarik ederek kullanımları söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir