Gebze Gazete Hurdası

By | Aralık 11, 2018

Günlük hayatta hepimizin her gün okuduğu ve kalan eskilerini farklı işlerde ve yerlerde kullandığımız hurdaya ayırdığınız malzemeleri hurdacılar toplayarak geri dönüşüme kazandırmaktadır. Gebze gazete hurdası da bunlardan birisidir.Günlük ülke genelinde milyonlarca kilo bakır hurdası meydana çıkmakta ve bunların büyük bölümü çöpe atılmaktadır. Birçoğu ise temizlik veya gereksiz işlerde kullanılarak ziyan edilmektedir. Ülke genelinde başlatılan geri kazandırma projesi adı altında tüm kağıt ve gazete gibi maddeler geri dönüştürülerek kullanılmaktadır. Bu olay maddi açıdan milli gelire katkı sağladığı gibi aynı zamanda doğaya da büyük zararlar verilmesinin önüne geçmektedir. Yapılması gereken tek şey elinizde bulunan gazeteleri çöpe atmak yerine geri dönüşüm torbalarına atmanız veya gazete toplayan hurdacılara vermenizdir. İsterseniz bu demirleri biriktirerek geri dönüşüm yapan fabrikalara da satabilirsiniz. Hem maddi açıdan kara geçersiniz, hem de doğaya katkıda bulunmuş olursunuz.

Geri dönüşüm fabrikalarında nikel hurdaları bir araya toplandıktan sonra uzun evrelerden oluşan birçok işlemden geçirilir. İlk olarak kategorilerine göre ayrıştırılarak gerekli bölümlere gönderilir. Gazeteler kesim makinalarında kesilerek ufak parçalar haline getirilir. Daha sonra su havuzlarına bırakılarak liflerine ayrışması sağlanır. Ayrışan gazete kağıtları bu evreden sonra yeni bir havuza aktarılır. Bu havuzun amacı kablo hurdaları üzerinde bulunan yazıları ve mürekkepleri çıkarmaktır. Bunun için sodyum hidroksit bulunan havuzlarda belirlenen süreçlerde gazete lifleri bekletilir. Tüm bu işlemlerin ardından kurutulan ve süzülen bakır hurdaları, hurdacılar aracılığı ile kağıt çamuru oluşturmak için gerekli fabrikalara gönderilir.

Geri kazanıma katılan tüm kağıt ve gazeteler yalnızca iki veya üç kez dönüştürülebilir. Bunun sebebi bir daha dönüştürülemeyeceği için değil sadece3 kalitesini kaybedeceği içindir. Birkaç dönüşümden sonra lifler kaybolmaya ve kısalmaya başlar. Bu da kağıtların daha dayanıksız olmalarına sebep olur. Bu kağıtların istenilen kalite ve dayanıklılığa dönebilmesi için birçok yapışkan madde kullanılması gereklidir ki bu da son derece masraflıdır.

Ülkemizde hurda kabloları biriktirerek maddi kar elde etmek isteyen kişiler için gayet uygun fiyatlar sunulmaktadır. Bunların fiyatı standart ve birbirine yakın olsa da şirketten şirkete göre değişim göstermektedir. Dolar üzerinden fiyatlandırılan geri dönüştürülebilir kağıtların fiyatı Türk parası ile 50 ile 60 kuruş arasında değişim göstermektedir.

Bu geri dönüşüm projesi ülkenin milli gelirine büyük katkı sağlamanın dışında, doğaya da büyük ölçüde fayda sağlamaktadır. Bilindiği gibi birçok ağaç kağıt gibi maddelerin oluşumu için her gün kesilmektedir. Bu doğal zarara dur demek için hepimizin bu projede yer alması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir