Gebze Fabrika Söküm Hurdası

By | Aralık 8, 2018

Günümüzde fabrikalar oldukça fazla yer kaplayan birçok maddenin üretiminin yapıldığı yerler olarak çevremizde yerini almaktadır. Türkçe karşılığı üretim evi olarak adlandırılan fabrikalarda işlenmemiş ya da yarı işlenmiş ürünler fabrika işçileri tarafından gerekli işlemlere tabi tutularak makinelerde araçlarda ya da farklı sistemlerde işlenerek malzemeler üretilir ve piyasadaki yerlerini alırlar. Bu sanayi kuruluşları çok fazla enerji tükettiklerinden ve çeşitli kimyasalların gaz olarak ortaya çıkmasından kaynaklı olarak genellikle şehir merkezinden uzak yerlere yapılırlar. Fabrika kurmak için çok geniş bir araziye ihtiyaç olması da şehir merkezinden uzakta olmalarının başka bir nedenidir. Fabrikalarda sayamayacağımız kadar çok çeşitli maddeler üretilir. Her üretimin sonucunda artıklar meydana gelir. Örneğin metallerle ilgili makine üreten fabrikalarda metal atıkları birikir. Bu metal atıkları tekrardan birleştirilip yeni malzemeler elde edilebilir. İşte bu aşamada fabrikalardan atık olarak çıkan maddeler hurda olarak adlandırılır ve ilgili kuruluşlara teslim edilerek geri dönüşümleri sağlanır.

Fabrika yapımında ne kadar büyük uğraş verilerek oluşturuluyorsa yıkımında da bir o kadar uğraş meydana gelmektedir. Fabrika yıkımları söküm adını alır. Fabrika sökümlerinde kurulu olan her şey sistematik olarak ortadan kaldırılır. Yani fabrika yerinden sökülür ve arazi boşa çıkar. Bu söküm işleminde her bir tesiste farklı atıklar meydana gelir. İşte bu meydana gelen atıklar Gebze fabrika söküm hurdası olarak adlandırılırlar. Bu hurdaları alıp işleyen ve tekrardan belirli bir fiyat vererek üreticiye satan hurdacılar fabrika sökümlerinde orada bulunarak atıkları işleyecekleri tesislere taşırlar. Fabrikalardan çok farklı sektörlerde kullanılmak üzere pek çok değişik atık çıkmaktadır. Bunlardan bazıları; demir hurdası, alüminyum hurdası, çinko hurdası, krom hurdasıdır. Bu fabrika söküm hurdaları fabrika sökümlerinde alınarak işlenir ve tekrar kullanılabilecek hale getirilirler. Fabrikaların söküm işlemleri şirketler tarafından ihaleler düzenlenerek gerçekleşmektedir. Her bir ihalede belirli şartlar ortaya konarak ihale sonrası fabrika söküm hurdasının hangi firma tarafından alınacağı belirlenir. Belirlendikten sonra başka bir firmanın fabrika atıklarını alması olası değildir.

Belirli bir prosedüre göre lisanslı olarak kurulan hurda şirketlerinin kalitesi ve tutarlılığı önemlidir. Bu kalite sayesinde piyasanın güvenerek çalıştığı bir hurda şirketi olabilmek mümkündür. Özellikle de büyük şehirlerde bu işle ilgilenen pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmalar sayesinde ekonomik geri dönüşümler yapılır ve verimli bir üretim oluşturulur. Bu verimli üretim sayesinde fabrika söküm hurdası değerlendirilerek tekrardan üretim yapan tesislere satışı gerçekleştirilmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir