Gebze Çinko Hurdası

By | Aralık 4, 2018

Çinko metalik bir kimyasal element olup simgesi ZN’dir. Çinko yerkabuğunda en bol bulunan 24. elementtir. Bakır ve çinko alaşımından pirinç elde edilmektedir. Çinko dünya genelinde yaklaşık 12 milyon ton üretim ile demir, alüminyum ve bakırdan sonra en yaygın kullanılan dördüncü metaldir.

Çinko hurdası alımı yapan firma olarak bize fiyat sormadan satış gerçekleştirmeyiniz. Firmamız Gebze’de bulunmakta ve Türkiye geneli alım yapmaktayız.

Dünya genelinde kullanım olarak çok değeli olan çinkonun yaklaşık yüzde 70’i birincil kaynağından, yüzde 30’u ise ikincil kaynağından yani geri dönüşümden elde edilmektedir. Çinko galvanizleme, alaşımlar, pirinç ve bronz başta olmak üzere pek çok şekilde değerlendirilmektedir.

Özellikle metalleri korozyona karşı korumak için metallerde korozyon önleyici ajan olarak kullanılmaktadır. Galvaniz, bu şekilde çinko kullanmanın en tanıdık şeklidir.

Belirttiğimiz gibi dünya üzerinde kullanılan çinkonun yüzde 30’u geri dönüşümle elde edilmektedir. Geri dönüşüm bu derece önemlidir. Ülkemizde geri dönüşüm bilinci yetersiz olmakla birlikte zaman geçtikçe bu bilinç oluşmakta ve ülke ekonomisine ve doğaya katkı sunulmaktadır. Bu açıdan çinko hurdası da ülkemizde değerlendirilmesi gereken büyük bir zenginliktir. Elinizde bulunan çinko hurda yığınlarını Gebze Çinko hurdası aracılığıyla yeniden kullanıma kazandırmanız mümkündür.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çinko geri dönüşümün olmazsa olmaz maddesidir. Hurdacı yetkililerle irtibata geçmeniz halinde hurda yığınlarınız hemen teslim alınıp, yeniden kullanılabilir duruma gelebilecek şekilde işlenmektedir. Bu sayede hem siz para kazanırsınız, hem de nasıl kurtulacağınızı bilmediğiniz ve muhtemelen çöp olarak değerlendirdiğiniz hurdalarınızdan kurtulursunuz.

Çinko hurda yığınlarını teslim alan hurdacı, öncelikle bir eder hesaplaması yapar ve size hurdalarınız için belli bir miktar para öder. Ardından teslim alınan hurdalar yeniden işlenmek üzere fabrikaya götürülür.

Geri dönüşüm çok ciddi bir iştir. Özellikle sürekli tüketim yapılan dünyada olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Çünkü tüketimin sonucunda çöp diye tabir edilen kullanılamaz maddeler ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple gelecek çöp dünyası olacak duruma gelmiştir. Bu durum dolayısıyla özellikle gelişmiş ülkeler geri dönüşüme eğilmiş, bu konuya ciddi yatırım yapmıştır. Zaten öncelikle yatırım yapılan bu sektör ileride ülke ekonomisine ciddi kazançlar sağlamaktadır. Her türlü kullanılamaz denilen madde değerlendirilip yeniden piyasaya sunulmaktadır.

Çinko gibi sıklıkla kullanılan maddelerin geri dönüştürülmesi son derece önemlidir. Çünkü dünya her ne kadar maden bakımından zengin olsa da çıkartılan her maden cevheri aslında dünyadan çalınmaktadır. Yani bunlar tükenecek kaynaklardır ve tutumlu davranılması gerekmektedir. Bunun için de en iyi yol kuşkusuz geri dönüşümdür. Gelişmiş ülkeler gibi ülkemizde de bu konuda bilinç oluşturulması şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir