Gebze Alüminyum Hurdası

By | Aralık 1, 2018

Alüminyum metali ilk üretimden ve kullanıldıktan sonra geri dönüşüm fırsatından yararlanabilecek önemli ve işlevsel bir üründür. Gebze Alüminyum hurdası öncelikle preslendikten sonra eritilerek, yeniden alüminyum oluşturulması sağlanmaktadır. Atık hurda alüminyumun geri dönüştürülmesi kullanılması gereken enerji miktarı sıfırdan alüminyum için gerekli enerjinin sadece yüzde 5’idir. Bu nedenle, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen alüminyumun yaklaşık % 31 geri dönüştürülmüş hurda ile sağlanmaktadır. Ayrıca metal içecek kapları da çoğunlukla sonradan geri dönüştürülür duruma gelmiştir.

Alüminyum hurdası geri dönüştürülmesi yeni değil. Öyle ki 1900’lü yıllardan beri süregelen bir uygulama olarak ön plana çıkmaktadır. Ancak yeni olmamakla birlikte popüler olması 1960’lı yıllarla birlikte gerçekleşti. Bunun en önemli sebebi özellikle asitli içeceklerin alüminyumla imal edilen kutularda piyasaya sürülmesiydi. İçilen ve içildikten sonra atılan bu atık çöpler çevrenin kirlenmesine neden oldu. Bu nedenle bu alüminyum hurdaların geri dönüştürülmesi şart oldu.

Geri dönüştürülmüş alüminyumdan uçak, otomobil, tekne, bilgisayar, tencere, dış cephe kaplaması, tel ve diğer pek çok ürünün üretiminde yararlanılmaktadır. Alüminyum hurdası için geri dönüşümün bir sınırı yoktur. Yani her geri dönüştürülen alüminyum, hurda durumuna düştüğünde yeniden geri dönüştürülebilmektedir. Ülkemizde de alüminyumun geri dönüştürülmesi bakımından hurdacı firmalar önemli bir rol üstlenmektedir.

Alüminyumun metalinin geri dönüşümü genellikle toplama, ayırma ve geri dönüşüm maliyeti dikkate alındığında bile yeni alüminyum üretimden çok daha tasarruflu olmaktadır. Böylece ülke ekonomisine büyük katkı sağlanmaktadır. Bu açıdan ülkemizde de alüminyum hurdalarının hurdacı ile irtibata geçilerek geri dönüştürülmesi gerekmektedir.

Alüminyum hurdası olan içecek kutuları dönüşümü çevrenin korunması bakımından önemlidir. Bu atıklar öncelikle küçük ve eşit parçalar halinde kesilmektedir. Bu kesilen parçalar kimyasal olarak temizlenir ve oksidasyon kaybı olması engellenir. Oksitlenen alüminyum yeniden alüminyuma dönüştürülmek için yüksek ısıda eritilir. Ardından birkaç kimyasal işlem gerçekleştirilir, külçe, kütük veya çubuklar haline getirilir. Alüminyum pet şişelerinin geri dönüştürülmesi bakımından Brezilya dünyada zirvede yer almaktadır. Öyle ki, bu pet şişe üretiminin yüzde 98,2 geri dönüştürülmüş alüminyumdan elde edilmektedir. Bu da gösteriyor ki geri dönüşüme kazandırılan alüminyum hurdası hem doğaya, hem de ülke ekonomisine büyük kazanç sağlamaktadır. Bu anlamda hurdacı önemli bir aracı durumundadır.

Alüminyum hurdası birkaç kategoride değerlendirilir. Örneğin, motor blokları, alaşım jantlar gibi. Geri dönüşüm yapılırken de bu hurda niteliğine uygun şekilde hareket edilir. Son aşamada geri dönüştürülen alüminyum yeniden satışa sunulur.

Alüminyum Hurdası Alan Firma olarak bizimle iletişime geçerek sert alüminyum hurda fiyatları, yumuşak alüminyum hurda fiyatları veya profil alüminyum hurda fiyatları için Gebze firmamızı arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir